Abonnentkväll på Stora teatern ikväll och jag förflyttade mig de hela två kvarteren hemifrån för att se vad de hade att komma med nästa säsong.
Det bjöds på te/kaffe och tre sorters kakor och jag passade på att läsa lite i programmet medan jag mumsade i mig det.
Eftersom det alltid är lugnare på första raden gick jag och satte mig där när scenprogrammet skulle börja. En snabb titt ner i salongen bekräftade att jag fortfarande har en del år kvar innan jag tillhör medelåldern i publiken.
Den nya teaterchefen - Kristoffer Nånting - presenterade sig genom sång och gick sedan igenom spelåret framöver. Han låter vettig, bl a påstod han sig vilja ge publiken vad den vill ha. Men vi får väl se. Upp till bevis - vi har hört den förut... Faktum är att det inte är han som har valt säsongens föreställningar, så jag väntar nog med abonnemang tills han har bevisat sig först.
Åh, jag glömde nästan... man fick en goodie-bag också! De kanske inte räckte till alla men jag är fortfarande snabbare än rullator-brigaden, så jag kom in i den första vågen.
Jag älskar goodie-bags, nästan vad de än innehåller, och den här var helt OK. Bäst var den lilla tete-a-teten från Blomsterhuset. Jag hade tänkt köpa med mig en hem inför påsken men nu behöver jag inte det!





Inga kommentarer:
Skicka en kommentar