söndag 29 september 2024

Kulturnatten 2024

 
Kulturnatten blir bara mer och mer fullmatad för varje år - det tycker i alla fall jag - så det är inte lätt att begränsa sig när det gäller aktiviteter. Man får liksom läsa programmet lite med ena ögat halvslutet...

I alla fall så hade Maria och jag gjort upp en lista på möjliga aktiviteter som berodde lite på varandra.

Vi inledde med en tipspromenad anordnad av Riksteatern på Hallarnas innergård kl 13. Det var (som alltid) några lätta och några svårare frågor och en utslagsfråga som bara kan gissas. Vinsten var biljetter till en föreställning och vi funderade lite på om det fanns någon föreställning vi inte redan hade köpt biljetter till men hittills har ingen hört av sig och berättat att vi har vunnit, så det lär nog förbli en icke-fråga.

 
Efter Hallarna gick vi upp till Ståhlboms silo för att försöka få biljetter till en av de guidade visningarna. Vi hade sån tur (?) att det började regna ganska rejält när vi kom fram dit lite tidigt, så vi sökte skydd mitt emot silon, vilket betydde att när det slutade regna och det började närma sig kl 14 (= Det Magiska Klockslaget) så stod vi nästan först i kön och fick biljetter till visningen kl 18.

Och eftersom vi fick biljetter så snabbt så hann vi till Laxholmstorget innan den historiska modevisningen började.

 
Det var inte bara vi som hade bespetsat oss på den, torget var knökfullt med folk, men vi lyckades hitta lite plats där vi knappt såg något av scenen men såg tjejerna i sina fina klänningar på nära håll. Det visades kläder från 1700-tal till 1950-talet och även små kläder fick sin tid i rampljuset.

 
Sen bar det av till Louis DeGeer för att pudra näsan och ta plats inför musikquizen som började kl 15.

 
Där blev det också knökfullt - och tyvärr var det en stor andel av barn i publiken. Många av dem var antingen av kategorin baby, som skrek i högan sky tills föräldrarna avlägsnade sig med dem (efter 15-20 minuter) eller kategorin 5-6-åringar med myror i brallorna som raskt kom underfund med att man kan a) sparka oupphörligen på stolsryggen på stolen framför sig och/eller b) slå stolsitsen upp och ner med kraft så att det känns i de fem närmaste stolarna på varje sida.

Men själva quizen var ganska kul. Samma där, lätt och svårt. Jag kommer inte ihåg vad man kunde vinna men det är ingen som har hört av sig därifrån heller så det spelar nog ingen roll ändå.

 
Nästa programpunkt var Afternoon Tea på Spira - som verkar bli lite av en Kulturnattstradition.

 
Som vanligt fanns det mer gott att äta än man orkade. Jag blev mätt bara efter sconesen men lyckades ändå klämma i mig av nästan allt annat som fanns till bjuds också.

 
Det var ju naturligtvis fullsmockat även där men vi lyckades dela ett bord med en trevlig dam från Söderköping.

 
Så, äntligen, började det närma sig kl 18 och kvällens mest efterlängtade punkt på agendan: den guidade visningen av silon och kontorslokalerna i Ståhlboms. Vi vaggade i raskt takt dit och fick tjusiga reflexvästar att ta på oss. (För att de lättare skulle hitta oss utifall vi ramlade ner någonstans, kanske?)

 
Och det var verkligen en upplevelse. Vi fick se två av kontorsvåningarna, vaktmästarbostaden och silon.

 
Det var riktigt häftigt och bilderna gör det inte rättvisa. Inte mig heller, faktiskt. Jag vill påpeka att jag hade både väska och ryggsäck innanför västen, utifall någon tycker jag ser lite fet ut...

 
Det ska bli lägenheter av kontorsvåningarna, café i vaktmästarbostaden (inga bilder därifrån, tyvärr) och klättervägg(-ar?) i silon.

 
Silon var nog ännu svårare att fota och stämde inte riktigt med hur jag trodde en silo såg ut. Den bestod av ett flertal små fyrkantiga rum i trä med 10-15 meters takhöjd (som tunnlar på höjden) så det är nog inte mycket man kan göra med dem. Klätterväggar är nog den bästa idén de hade kunnat komma på.

 
Och efter alla dessa utsvävningar och sensoriska överbelastningar var det dags att gå hem och slänga sig i soffan och avnjuta kvällen i stillhet. Utan mat, dock - jag var fortfarande mätt efter Spira och kunde inte ens få i mig en kopp te till!

Nu längtar jag redan till nästa Kulturnatt!

fredag 27 september 2024

Hösthy

Del tre i årets höstrenovering blev kombobehandling Moisture Infuser/NBE3000.

 
Jag har egentligen ingen aning om vad det betyder men det var en skön behandling och jag kände mig ren, len och befuktad efteråt, vilket är vad jag är ute efter.


Nu känner jag mig redo för helg och Kulturnatten!

torsdag 26 september 2024

Hösthår

Den Stora Höstrenoveringen 2024 pågår! Först ut var ju naglarna förra veckan och idag var det dags för håret att få sig lite upprustning. Det blev både klipp och sling den här gången.

Före:

Efter:

 
Före: 


Efter:


Åh, vad jag älskar hösten!

tisdag 24 september 2024

Höstväska

Mer höstkänsla! Min nya leo-väska - märke Glööckler (!?!) - som kostade 300kr på Silly Market.


Och på tal om det, mitt nya höstlöfte (det är för långt till nyår och jag kanske glömmer då) är att (nästan) bara shoppa second hand i framtiden. Hållbarhet framförallt!

Höstens första nagelfärg

Första nagelfärgen för hösten blev Patina. Den är inte riktigt lika mörk som på bilden, mer karamellig, men riktigt, riktigt snygg!

 

söndag 22 september 2024

Soluppgång och solnedgång

Ännu har jag inte tröttnat på utsikten från min nya lägenhet! Så här vacker var soluppgången härom morgonen:


Och på kvällen innan såg solnedgången ut så här:


Eller faktiskt - på riktigt var det mycket vackrare. Bilden gör det inte rättvisa.

fredag 20 september 2024

Dagens outfit

Vi har så en så stor och bra hiss med nästan-helfigursspegel i mitt nya hus att jag får lust att börja fota outfits igen. 

Så här är dagens outfit:


 Trevlig helg!

torsdag 19 september 2024

Spelkväll på Tunnis

Nu ikväll var det första spelkvällen hos mig sedan jag flyttade. Det var första gången jag skulle laga mat för så många personer (sju st) i mitt nya kök som är nästan hälften så stort som det gamla, så det var lite pyssligt. Dessutom har jag ju inte listat ut helt hur ugnen och spisen funkar än.

 
Men jag fick till något ätbart till slut. Ingen spottade ut och de flesta tog faktiskt t o m om.

 
Vi hittade ett spel som jag knappt visste att jag hade - Röda tråden. Det var kul men ganska så svårt.

Ser ni månen i bakgrunden?
 
Innan maten gicks det husesyn och min lilla lägenhet fick en hel del beröm. Och utsikten fick väldigt mycket beröm!


Och så fick jag en fin inflyttningsblomma, som jag är övertygad om kommer att trivas här lika mycket som jag gör!

Mästerliga kvartetter

 
Symfoniorkestern verkar ha dragit ner på antalet 1800 hos oss-konserter till två om året och igår var det dags för höstens konsert. Jag gillar att de har flyttat ut konserterna till Bistron, även om stolarna är i oskönaste laget. Tack och lov är det bara omkring en timme man måste sitta på dem. Utsikten är desto trevligare medan man avnjuter musiken. Men det var inte riktigt lika dramatisk skymning som senaste konserten i mars, dock!.

Innan konserten fick vi oss till livs en riktigt god kantarellsoppa. Och tack vare manfall p g a sjukdom så fick vi lite extra av den goda soppan...

tisdag 17 september 2024

Nya köksstolar

Jag har ju haft lite ont om köksstolar sen flytten, en stol satt jag ju sönder redan innan och en förolyckades i flytten, så jag hade bara fyra st kvar. I somras satte jag mig ner och googlade efter likadana stolar och det var inte lätt. Men till slut hittade några som såg nästan likadana ut på ett ställe som heter Beliani. Sen dess har leveransdatum flyttats fram flera gånger och jag började bli lite svettig nu när jag ska ha spelkväll på torsdag och de inte hade kommit än.

Men... idag kom de! Jag rusade iväg till Ica och hämtade ut dem och det är ju tur att jag bor så nära nu för tiden. Som tur var hade jag tänkt på att ta med mig min lilla bagagevagn, annars hade jag nog inte fått hem det! Paketet var så stort att jag knappt kom in i hissen med det.



Och jag är så glad för min stora hall. Den är perfekt för att t ex ställa upp tvättställningar och skruva ihop IKEA- och andra möbler. För naturligtvis krävdes lite skruvande från min sida för att få stolarna sittbara.


Men det var faktiskt ganska lätt.

Hmm, faktum är att jag tycker de nya stolarna är snyggare än de gamla...


Men nu har jag i alla fall sex köksstolar igen (och två klaffstolar i källaren), så nu slipper några av gästerna sitta på golvet om vi blir fulltaliga. Puh! 😅

måndag 16 september 2024

Liten sovrumsmatta

Eftersom jag har numera har mattan som låg i sovrummet i gamla lägenheten i vardagsrummet, så tyckte jag att det inte var lika mysigt att kliva ur sängen på morgnarna. Men så hittade jag den här söta lilla kelim-mattan på Auctionet och slog till! Nu - 548kr (inkl avgifter) senare är den min. Och det visade sig att den fanns på Auktionsverket här i stan, så jag behövde inte ens betala frakt!


Så nu ligger den där nedanför sängen och är både söt och värmer mina små fossingar😍

lördag 14 september 2024

Helgmys

 
Nu när jag bor så bekvämt mitt i smeten bland en massa restauranger måste jag ju utnyttja det. Så det fick bli en pizza Romana från Athena i kvarteret ovanför. Avnjutes förstås till det senaste avsnittet av Morden i Brokenwood. Mysfaktor = Hög!

torsdag 12 september 2024

Beetlejuice



Första föreställningen på teaterabonnemanget i år var Beetlejuice (Europa-premiär, minsann!). Jag hade faktiskt ganska höga (nåja, medel till höga) förväntningar och jag måste erkänna att jag ändå blev positivt överraskad.

  
Suveränt spel, suverän sång, riktigt skaplig musik och en story som var betydligt djupare och mer genomtänkt än i filmen. Och inte en lugn stund. Härifrån kan det bara gå utför! Titus Andronicus nästa - jag bävar...

onsdag 11 september 2024

Onsdag med tisdagsoutfit

Idag har det inte hänt någonting mer än att jag har gått genom regnet till jobbet och sen hem igen, så jag slänger in en outfit-bild på outfiten från igår. Kavaj och sidensjal från second hand.

 

Det jag försöker gömma bakom ryggen är en påse med en druvklase jag fick av Klas - en Klas-klase 😂. När han hörde att Maria och jag hade smakat på druvor på Vånga Wine, så ville han att jag skulle jämföra med hans druvor. Och de var både finare och godare.

Bokslut

Höstens första (för oss i alla fall) Riksteaterföreställning var Bokslut i Åby Folkets Hus. Vissa tyckte det var lite kul att Teater Allan hade en speciellt dekorerad bil.

 
Man blir ju sällan besviken på Riksteaterns föreställningar (till skillnad från vissa andra teaterinstitutioner jag skulle kunna nämna) och det blev man inte här heller. Bokslut var både rolig och rörande och hade ett lyckligt slut - i alla fall för några...

 
Men min selfie-kompetens har inte blivit bättre. Jag var säker på att jag såg Annika när jag tog fotot men här ser hon ut att huka bakom termosen!


Fikat och framförallt fikabrödet var i alla fall riktigt gott, även om vi som vanligt fick hålla med tepåse själva...

måndag 9 september 2024

Plommon

Maria hade med sig en påse bamse-plommon till mig igår och det är inte så många kvar idag.😋


Undrar hur många plommon man kan äta utan att magen protesterar? Jag kanske får reda på det under natten...

söndag 8 september 2024

Östgötadagarna 2024 - Söndag

Östgötadagarna pågår ju som tur är i två dagar - så man hinner med mer. Igår var det Fab4 som roade sig sydväst och idag var Dynamiska Duon och gjorde nordväst osäkert. 

Jag var nästan lika dålig på att fota idag som igår men några bilder fick jag till.

 
Vi inledde i Skärkind med fika på Galleri Li och ett besök i Skärkind kyrka. Det var en väldigt vacker (och stor!) kyrka. Bilden gör den tyvärr inte rättvisa.

Utanför kyrkan fanns det en "frälsarkrans"...

...med "pärlor" som ska ge tröst och livsglädje. Lite gulligt!


Det fanns en liten loppis bredvid galleriet också. Det blev ingenting köpt där men jag blev lite imponerad av kjolen som var sydd av en skinnkjol och gamla slipsar...

 
Efter besök på några hembygdsföreningar (utan foton) svängde vi förbi Åkerby gård, där vi hade hört att Lingon och Dill erbjöd god mat från grillen.

 
Och det var verkligen god mat - jag valde en "burgare" med fläskkarré och Maria en med pulled pork.

 
Mätta och belåtna begav vi oss till Vånga Wine, där guidningarna egentligen var över men de förbarmade sig över oss och vi fick en visning i alla fall.

 
Vi fick smaka på de olika druvorna men tyvärr får man ju inte köpa vin - än! Med lite tur kanske man kan köpa med sig en flaska hem nästa år...


Vårt sista stopp var på Kapten Billes i Norsholm, där de bara hade två glassmaker kvar, så det blev jordgubb- och fläderblomssorbet för mig och blåbärsglass för Maria.


Och vi hade som vanligt tur med vädret!😊

Nu blommar det!

Nu kommer våren med stormsteg! På vår promenad idag upptäckte Anneli och jag att azaleorna i Rhododendrondalen står i blom. Det har även bör...